GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ VE SAKAL ARASINDAKİ İLİŞKİ

         Son moda güneş gözlükleri hakkındaki sohbetler neredeyse her zaman Hadid kardeşler gibi göz alıcı modeller etrafında dönerken sakalı olanlar için durum aynı değildir çünkü asıl konu güneş gözlüğü yüz şekline mi uygun olmalı yoksa sakal stiline mi sorusudur. Sakal, yüz şekline uygun güneş gözlüğü kavramını çıkmaza soktu ve artık sakal şekline uygun güneş gözlüğü konuşulur oldu.

Sakala karşı engel tanımayan yaklaşım sonucunda son 10 yılda işler özellikle zorlaştı. 10 yıl önce uzun sakal modasına öncülük eden sporcular sayesinde günümüzde sakal, bıyık ve keçi sakalı için tam saha gayret söz konusu; öyle ki ne tür sakalınızın olduğunu tam olarak belirlemede kullanabileceğiniz sayısız online şablon bile var. Güneş gözlüklerine gelecek olursak, sektördekiler çeşitli sakal tarzlarının güneş gözlüğü tercihlerine etkisine yoğunlaşıyor. Optik mağazaları için de iş artık birkaç çeşit güneş gözlüğü modelini toplu almak değil her şekil ve uzunluktaki sakal ile ilgilenen erkeklerle çalışmaya hazır olmak. 

GENEL SAKAL KURALI

Sektör sakal olayına uyum sağlamak için bazı basit kurallar oluşturmak zorundaydı. İlk kural da sakalın, bir erkeğin yüz profiline katkısı. Örneğin küçük, yuvarlak yüzlü bir erkek, sakalını çenesinin birkaç cm altına kadar uzatırsa uzun görünen profil yakalar.

Diğer bir kural ise sakalla nasıl göründüğüne dikkat etmektir. Evet, kısa sakallar dağınık bir imaj çizerken uzun sakallar özenle taranabilir. Bir erkeğin sakala bakış açısı güneş gözlüğü tercihine yön verir.

SAKALA ÖZGÜ KURALLAR

Güneş gözlüğü ve sakalla ilgili genel kurallar oldukça basit görünse de bazı sakal stillerinde işler karmaşıklaşır. Böyle durumlar için kilit noktalar ise şöyle:  

Genel Sakal: Genel sakal Noel Baba’nınki gibi yüzü çevrelemez ama kalemle çizilmiş gibi de küçük ve keskin hatları yoktur. Bu tür sakallar yüzü daha yuvarlak gösterir. Köşeli çerçevesi olan güneş gözlükleri iyi gider.

Komple Sakal: Komple sakal elle tutulacak kadar çenenin altında olandır, bazen boyuna kadar uzar. Bu tür sakallara en çok oval, damla ve pilot gözlükler yakışır. Sakal ne kadar uzunsa oval şekil o kadar vurgulanmalı.

Şekilli Sakal: Şekilli sakal her noktasında ince ve temiz çizgiler yaratmak için özenle tıraşlanandır. Uzmanlar kalın, yuvarlak çerçevelerin böyle sakalı olan bir erkeğin yüzünü en iyi tamamlayan çerçeveler olduğunu söylüyor.

Kirli Sakal: Sonuncusu kirli sakal. Gerçekte pek fark etmiyor. Neden mi? Çünkü bu tür sakal erkeği saçı sakalına karışmış gösteriyor, öyleyse seçtiği güneş gözlüğü tarzının önemi var mı? Bizce yok.

Sakal modasına rağbet elbette zamanla azalacak ama o güne kadar işi güneş gözlüğü olan bizler farklı sakal stillerine de hitap etmeye devam edeceğiz...

 

İlgili Yazılar

ÜNLÜLERİN TERCİHİ RAYBAN GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ
ÜNLÜLERİN TERCİHİ RAYBAN GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ
Neden Polarize?
Neden Polarize?
Mehlika Hamzakadı'dan stil önerileri
Mehlika Hamzakadı'dan stil önerileri
İmajımız ne söylüyor
İmajımız ne söylüyor
Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.