Yaşanan Göz Hastalıkları

Kış aylarında mevsim değişikliği ve soğuk havanın da etkisi ile düşen vücut direncimiz, gözlerimizi de etkiler. Geçireceğimiz viral enfeksiyonlar, göz sağlığımızı da tehdit edebilir. Gözlerde kaşınma, sulanma, batma veya enfeksiyon riski artar.

KALABALIK ALANLAR GÖZDE ENFEKSİYON RİSKİNİ ARTIRIYOR

Okul, işyeri, sinema, alışveriş merkezleri gibi kapalı ve kalabalık alanlarda fazlaca geçirilen zaman, hastalıklara karşı zayıf olduğumuz kış aylarında üst solunum yolumuz ile birlikte göz sağlığımızı da etkiler. Bulaşıcı olan ve çok şiddetli ve ağrılı semptomların görülebileceği rahatsızlıklarda, gözlerimizi korumak adına, el hijyenine dikkat etmek ve toplu alanlarda bulunmaktan kaçınmamız gerekir.Beslenme, dinlenme ve uykumuza dikkat etmeli, ağrı, batma, yanma, sulanma, çapaklanma gibi belirtilerde hemen bir göz doktoruna muayene olmamız gerekir.

  KIŞIN DA GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TAKIN

Ülkemizde çok da önem vermediğimiz, hatta kış aylarında gerek duymadığımız güneş gözlüğümüzün göz sağlığımız için önemini şöyle açıklayabiliriz.

Mevsim ne olursa olsun ultraviyole (UV) ışınları göz merceğimize doğrudan girdiğinde, mutlaka gözümüze zarar vermektedir. Bu zararlı etkilerden kurtulmak için güneş gözlüğü mutlaka kullanmamız gerekir. Yağmur sonrası çevrede oluşan ıslak zeminler veya kar yağışı sonrası her yeri kaplayan bembeyaz örtü, belki de yaz aylarından fazla gözlerimize zarar vermektedir. Işığın her yönden yansıyarak, körlüğe kadar uzanan bir hastalıklar silsilesi oluşmasına zemin hazırlamakta, kaliteli görüşü engelleyerek, keyifsiz ve yorucu bir sürüş deneyimi yaşamanıza ve sonrasında oluşabilecek muhtemel baş ağrılarına zemin hazırlayacaktır.

Özellikle alternatif kış sporları ile uğraşıyor ya da açık alanda çalışıyorsanız, kış aylarında da mutlaka güneş gözlüğü kullanmalısınız. Seçeceğiniz gözlüğün mutlaka UV korumalı olduğuna dikkat ederek, kaliteli ve sağlıklı ürünler kullanmanızı tavsiye ederiz.

gözde kızarıklılık

İlgili Yazılar

Karda Güneş Gözlüğü Kullanmak İçin 5 Neden?
Karda Güneş Gözlüğü Kullanmak İçin 5 Neden?
Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.